Životnost panelových domů? Možná i 100 let

Životnost paneláku

Panelové domy – žije v nich zhruba třetina Čechů a najdete je snad v každém větším městě, ale často i na vesnicích. Někteří si je nemohou vynachválit, jiní by se do nich nikdy neodstěhovali.

První vznikaly po 2. světové válce a původně se jejich autoři domnívali, že vydrží zhruba 30 let. Postupně ale odborníci na životnost panelových domů názor změnili a dnes není výjimkou, že předpovídají jejich dlouhověkost – i 100 let.

„Dědeček“ panelák pochází z Ďáblic

Nejstarší panelový dům v Česku stojí v pražských Ďáblicích. Letos oslavuje neskutečných 64 let a má se stále čile k světu.

Budova se začala stavět v roce 1953 jako první pokusná celopanelová budova.

Obyvatelé se do něj nastěhovali o dva roky později. Dům s číslem popisným 771 v ulici U Prefy stále stojí a bydlí v něm lidé. Je ale pravda, že musel projít rekonstrukcí.

Životnost paneláků: Nejprve 30….

Když inženýři vymýšleli konstrukce panelových domů, předpokládali, že jejich životnost bude zhruba 30, maximálně však 50 let.

Pokud by tomu tak mělo být, většina českých měst – včetně Mostu – by již nyní byla bez původních panelových domů. Ty se sice začaly stavět již v 50. letech minulého století, hlavní boom však spadal do 70. a 80. let.

Naopak po roce 1989 se výstavba panelových domů u nás zcela zastavila a betonárky se vrhly na jiné produkty, jako například venkovní dlažbu nebo ploty.

… nyní až 100 let

V současné době mnozí odborníci předpokládají, že by panelové domy – pokud se budou řádně udržovat – mohli v pohodě sloužit svým obyvatelům až 100 let. A dodávají: „Beton je prostě beton“.

Důležité podle stavebníků je, aby procházely pravidelnou kontrolou a případnými rekonstrukcemi.

Ty započaly především v 90. letech a na přelomu století. Mnoho panelových domů je zateplených, má vyměněná okna.

Co však mnohé panelové domy ještě čeká, je především výměna či rekonstrukce tzv. vnitřků – tedy rozvodů elektřiny, vody, topení a podobně. Každopádně, panelové domy budou ještě pár desítek let svým obyvatelům dobře sloužit.

Už i Váš panelový dům prošel rekonstrukcí? Jak se Vám v něm žije?

BOX: Stručná historie panelových domů v Česku

  • 1940 – Rodí se myšlenka panelových domů
  • 1941 – Ve Zlíně vyrůstají první vícepodlažní domy z betonových tvárnic
  • Po roce 1950 – tento typ domů se rozšířil po celém Československu
  • 1960 – Začínají se budovat panelové domy ve velkém a vytlačují ty cihlové
  • 1970 – Začala masivní výstavba panelových domů v Československu
  • 1990 – Stavba panelových domů v České republice až na výjimky končí