Teplo „z dálky“ nebo vlastní zdroj?

Výhody a nevýhody dálkového vs. lokálního vytápění

Pomalu končí hlavní zimní topná sezóna. Mnoho z vás určitě přemýšlí o tom, jaká byla. Vyvstávají otázky jako, zda jste měli vždy přiměřené teplo i teplou vodu. Jestli dodávky tepla byly bez přerušení? Nebo jestli vám „nevybouchl“ v největších mrazech kotel?

V České republice obecně i v Mostě jsou obvyklé dva základní způsoby získávání tepla. Prvním a na sídlištích nejobvyklejším je dálkové vytápění, které zajišťují teplárny.

Druhým pak lokální vytápění, které je umístěno v domech či přímo bytech. Může jít o plynové kotle, tepelná čerpadla nebo kotle na tuhá paliva.

Jaké jsou přednosti obou způsobů vytápění a jaké mají nedostatky? Zjistili jsme za vás v malém porovnání.

Dálkové vytápění: Bez starostí s jasnou cenou

Mezi jednoznačně největší výhody dálkového vytápění z tepláren patří to, že se o teplo nemusíte starat.

Teplárny zajišťují nepřetržitou dodávku po 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. S tím souvisí i komfort, kdy stačí jen otočit ventilem radiátoru a máte během chvilky teplo, jaké potřebujete.

U velkého dodavatele si také můžete být jisti spolehlivostí. Velcí dodavatelé jsou totiž pod drobnohledem státu i samosprávy. Musí proto pečovat o zařízení a provádět údržbu.

Důležitým argumentem pro dálkové vytápění je jasná cena. U tohoto zdroje tepla totiž víte, že platíte konečnou cenu a nemusíte se obávat dalších neočekávaných nákladů, například na servis.

Dálkové vytápění je také zcela bezpečné – teplá voda totiž nehoří a ani neexploduje.

V neposlední řadě máte také „doživotní záruku“, že se o zdroj svého tepla nemusíte starat, patří prostě někomu jinému.

Dálkové vytápení tepláren

Topná sezóna tepláren

Dálkové vytápění může mít pro někoho ale také určitou nevýhodu. Tím nejpodstatnějším je asi tzv. topná sezóna, kterou určuje zákon. Jde o termín, kdy teplárny musí začít a přestat topit.

Pokud je vám ve vašem domě však zima dříve a domluvíte se na tom s ostatními spolubydlícími, lze to jednoduše vyřešit. Dům zašle teplárně požadavek a ta by měla vaší žádosti vyhovět.

Pro někoho je také důležité mít svůj zdroj tepla doma a vlastnit ho. Pro takové lidi může být, spíše psychologickým problém, že zdroj tepla je daleko a „není jeho“.

Lokální vytápění: S vlastní investicí, ale zapnu, kdy chci

Nepochybně i lokální vytápění má své výhody. Tou asi nejdůležitější je možnost, že ho zapnete, kdy chcete. Máte zkrátka možnost si vytápění zapnout kdykoliv se vám zachce.

Další výhodou je, že ohledně vytápění nebo ohřevu teplé vody jste „svým pánem“. Téměř na nikoho, snad kromě své peněženky, se nemusíte ohlížet.

Pro některé lidi je také „k nezaplacení“ pocit, že zdroj tepla je skutečně jeho a patří mu.

Lokální vytápění má však také několik mínusů. Jedním z nejtíživějších je rozhodně nutnost mít peníze na investici. Pokud totiž chcete mít vlastní zdroj vytápění, musíte si ho koupit, a to většinou za nemalé finanční prostředky.

Důležitým aspektem lokálního vytápění je také to, že si vlastně nemůžete být zcela jisti, jaká je finální cena, kterou za teplo platíte. Musíte do ní totiž zahrnout prvotní investici na nákup, peníze na opravy, ale především vytváření rezervy pro nákup nového zdroje.

U vlastního zdroje tepla také vstupuje do hry riziko poruchy. Pokud se vám kotel porouchá, musíte vše vyřizovat sami. To stojí peníze i komfort.

V případě vlastního zdroje, jako je kotel nebo tepelné čerpadlo, musíte také počítat, že záruka na zařízení není do nekonečna. Většinou je pouze na 24 měsíců, pak už jedete „za své“.

Velkou nevýhodou lokálních zdrojů, především plynových a uhelných je, že zplodiny vytváříte „tady a teď“ a zůstávají tak v místě bydliště. Tím zhoršují kvalitu života lidí.

Lokální vytápění kotel